Pierwsze Ogólnopolskie Mistrzostwa Slamu Poetyckiego
1 maja 2017
Na zakończenie festiwalu Poznań Poetów, 20 maja o godz. 18, odbędą się Pierwsze Ogólnopolskie Mistrzostwa Slamu Poetyckiego. Zgłoszenia do kwalifikacji poznańskich już od 1 maja – od godz. 7.00!
Mistrzostwa prowadzić będą Romek Franczyk i Maciek Mikulewicz. O szczegóły Pierwszych Ogólnopolskich Mistrzostw Slamu Poetyckiego dopytuje Patrycja Kopacka.
ROMKU, NAJPIERW POWIEDZ COŚ WIĘCEJ O KWALIFIKACJACH.
Romek: Do udziału zaprosiliśmy razem z Maćkiem organizatorów z pięciu miast, które według naszej oceny mają solidną scenę slamową i ugruntowaną pozycję. W których slamy odbywają się cyklicznie i przyciągają wielu występujących oraz rzesze publiczności. Wybór nie był wcale łatwy, ponieważ jest więcej scen zasługujących na uwagę. Miasta, w których można się było kwalifikować to: Gdynia, Katowice, Kraków, Warszawa i Wrocław. Ostatnie kwalifikacje będą miały miejsce w dniu finału w Poznaniu – 20 maja 2017. Wtedy właśnie będzie mogła zakwalifikować się ostatnia trójka.
Pojawiło się wiele fajnych inicjatyw, przykładowo jest slam.art.pl – czyli Wojciech Cichoń i Grzegorz Bruszewski – który bardzo nam pomaga. Niedawno także odbył się panel dyskusyjny w Krakowie przy okazji tamtejszych kwalifikacji, gdzie kawał solidnej roboty odwaliły Weronika Lewandowska i Elżbieta Foltyniak oraz organizatorzy kwalifikacji krakowskich – zwłaszcza Maja Szyma. W panelu wzięła udział przytłaczająca większość ludzi zajmujących się organizacją slamów, a także największe gwiazdy sceny slamowej. Pojawiła się tam większość organizatorów kwalifikacji – Wojtek Cichoń, Wojtek Boros, Łukasz Gamrot, Maciek i ja. Podczas panelu byliśmy w stanie wytyczyć ramowy kierunek, w którą stronę polska scena slamowa ma zmierzać.
JAK PRZEBIEGAJĄ KWALIFIKACJE?
To zależy od miasta. W Gdańsku czy w Krakowie miał miejsce jeden slam kwalifikacyjny, a w Warszawie jest cała seria slamów. Zwycięzca kwalifikacji w danym mieście otrzymuje bilet wraz z noclegiem na finał, zaś drugi finalista otrzymuje pierwszeństwo na poznańskiej liście kwalifikacyjnej, z której zakwalifikuje się trójka najlepszych. Wszystkie szczegóły są opisane na stronie www.slam.art.pl w zakładce: mistrzostwa.
ILE OSÓB NAJWIĘCEJ ZGŁOSIŁO SIĘ NA SLAM I W JAKIM TO BYŁO MIEŚCIE?
Byliśmy na kwalifikacjach krakowskich i mamy nadzieję wybrać się na jedne warszawskie. W Krakowie organizatorzy i startujący powiedzieli nam, że frekwencja dopisała – bardzo. I faktycznie. Nie mieliśmy gdzie usiąść, a startujących było bardzo wielu.
ILU SLAMERÓW MOŻE ZAPISAĆ SIĘ W DNIU FINAŁU I W JAKI SPOSÓB?
Lista poznańskich kwalifikacji będzie ograniczona do dwudziestu uczestników (oraz pięciu na liście uzupełniającej, sporządzonej w dniu slamu, gdyby nie przyjechały osoby zgłaszające się mailowo). Zgłoszenia przyjmujemy mailowo na adres: poznanskislam@gmail.com.
Otwarcie zgłoszeń do kwalifikacji poznańskich nastąpi po zakończeniu wszystkich innych kwalifikacji, czyli 1 maja, o godzinie 7.00.
MAĆKU, CZEGO SPODZIEWASZ SIĘ PODCZAS FINAŁU?
Spodziewam się bardzo wysokiego poziomu występów. Ta ósemka to będą częściowo weterani, ale liczymy też na nowe talenty. W każdym razie będą to performerzy świadomi swoich głosów, potrafiący poruszać się po scenie i niemający problemu z zagraniem swojej postaci. Już same eliminacje w kolejnych miastach pokazują, że zainteresowanie jest ogromne, więc równie niecierpliwie co na finał, czekam na poznańskie eliminacje.
JAKIE NAGRODY SĄ PRZEWIDZIANE DLA ZWYCIĘZCY?
Przewidujemy, że zwycięzca dostanie minimum 1 000 zł, a drugi finalista 300 zł. Do tego mogą pojawić się różnego rodzaju nagrody rzeczowe. Ponadto wiersze finałowej ósemki będą publikowanie na pocztówkach.
rozmawiała: PATRYCJA KOPACKA
ZOBACZ TAKŻE:
Piotr Śliwiński: Poznań Poetów – albo spotkać siebie