Festiwal Fabuły: Sylwia Chutnik

14 października 2016

Festiwal Fabuły: Sylwia Chutnik. Fot. M. Kaczyński © CK ZAMEK

Fot. M. Kaczyński © CK ZAMEK

Sylwia Chutnik udowadnia, że literatura wcale nie musi być poważna ani nadęta, żeby mówić o rzeczach ważnych. Festiwalowa publiczność wypełniła Salę Wielką w Zamku.

Jak to jest być polską pisarką? Czwartkowe spotkanie z Sylwią Chutnik w ramach Festiwalu Fabuły – prowadzone przez Agnieszkę Gajewską – było poniekąd kontynuacją dyskusji rozpoczętej na zeszłotygodniowym Kongresie Kultury.

Sylwia Chutnik, prezeska fundacji MaMa, dostrzegła przewrót, który dokonuje się w polskim życiu literackim i szerzej – kulturalnym. W końcu zaczyna się bowiem mówić o pieniądzach i uwikłaniu ekonomicznym.

Trzy sektory, w których działa pisarka – działalność społeczna, literatura, nauka – są jednymi z najmniej dofinansowywanych. Artystów nadal często uznaje się za innych od reszty pracowników, do czego przyczyniło się wieloletnie (ba, wielowiekowe!) uznawanie sztuki za domenę natchnienia i oderwania od codzienności.

A powieści Sylwii Chutnik codzienności kurczowo się przecież trzymają. Mówią o życiu stolicy, problemach z przepracowaniem transformacji ustrojowej czy też – jak bohaterki „Cwaniar”, powołane raz jeszcze do życia przy okazji mobilizacji kobiet do wzięcia udziału w czarnym proteście – angażują się społecznie.

Książki Sylwii Chutnik pokazują, że literatura wcale nie musi być poważna ani nadęta, żeby mówić o rzeczach ważnych. Romans z popkulturą wcale jej nie zaszkodzi, a tylko przekłuje balon elitaryzmu.

AGNIESZKA BUDNIK

 

PRZECZYTAJ TAKŻE: Tekst Joanny Kwasigroch „Smutna dziewczyna z Plemienia Blokowców”.

SYLWIA CHUTNIK (ur. 1979) – kulturoznawczyni, feministka, działaczka społeczna, pisarka. Jest absolwentką gender studies. Kieruje Fundacją MaMa, zajmującą się prawami matek, należy do Porozumienia Kobiet 8 Marca, jako przewodniczka miejska po Warszawie oprowadza po autorskich trasach śladami wybitnych kobiet. W 2008 r. zadebiutowała powieścią „Kieszonkowy atlas kobiet”. W 2009 roku została laureatką Społecznego Nobla Ashoki. Jest autorką takich książek, jak: „Dzidzia”, „Warszawa kobiet”, „Cwaniary”, „W krainie czarów”, „Jolanta”. Laureatka Paszportu „Polityki” (2008). Mieszka w Warszawie.

Festiwal Fabuły dzień trzeci: Być polską pisarką. Sylwia Chutnik. Prowadzenie: Agnieszka Gajewska. Centrum Kultury ZAMEK 13.10.16. Zobacz także: FESTIWAL FABUŁY 2016 – PROGRAM

 

Głosy z drugiej strony >>

Baśnie ze wsi >>

Festiwal Fabuły: Marginesy, styki, tygle. O prozie Ingi Iwasiów >>

D
Kontrast