Daleko od oryginału: pokaz filmu „Służąca”

29 października 2016

Kadr z filmu Służąca. Reż. Park Chan-wook

Kadr z filmu „Służąca”. Reż. Park Chan-wook

Cykl DALEKO OD ORYGINAŁU rozpoczynamy od projekcji filmu „Służąca” (reż. Park Chan-wook), który premierę miał na tegorocznym festiwalu w Cannes. Zapraszamy do Zamku! 3.11.2016

Jest taki dowcip o dwóch kozach, które pożerają taśmę filmową:

– I jak? – pyta jedna drugą.

– E, książka była lepsza!

Spór o to, czy adaptacja filmowa może dorównać pierwowzorowi literackiemu (lub nawet go przewyższyć) trwa niemal od początków istnienia kina. My jednak w cyklu DALEKO OD ORYGINAŁU porzucamy wartościujące porównania i zwracamy uwagę na filmy, które, owszem, wychodzą od tego, co zapisane w powieściach czy opowiadaniach, ale idą w swoją stronę. Przenoszą wymyślone przez pisarzy fabuły w zupełnie inne czasy i miejsca lub jedynie inspirują się dziełem literackim, by przekazać własną historię. W niektórych przypadkach widz może nawet nie zdawać sobie sprawy, że u źródeł filmowej opowieści znajduje się książka.

Ile osób pamięta dzisiaj, że słynny polski „Żywot Mateusza” powstał w oparciu o powieść norweskiego pisarza Tarjei Vesaasa? Ilu widzów kojarzy „Zimowy sen” tureckiego reżysera Nuri Bilge Ceylana z opowiadaniami Antoniego Czechowa? Nasz przegląd nie jest więc kolejną odsłoną meczu między literaturą a kinem, ale próbą pokazania, w jak ciekawe rejony można zbłądzić, jeśli odejdzie się wystarczająco daleko od litery oryginału.

Cykl rozpoczynamy od projekcji filmu „Służąca”, który swoją premierę miał na tegorocznym festiwalu w Cannes. Reżyser Park Chan-wook (autor m.in. „Oldboya” ) sięgnął po powieść „Złodziejka” brytyjskiej pisarki Sarah Waters. Przeniósł jednak akcję z wiktoriańskiej Anglii w realia okupowanej przez Japończyków Korei lat 30 XX wieku.

Reżyser uczynił z sensacyjno-miłosnej historii dwóch kobiet – jednej wywodzącej się z nizin społecznej, drugiej pochodzącej z klas wyższych – typową dla siebie, sensualną i pełną przemocy opowieść o zemście i poświęceniu. „Służąca” to znakomity przykład dialogu między pozornie odległymi od siebie czasowo i przestrzennie kulturami.

BARTOSZ ŻURAWIECKI

 

ADAPTACJE. DALEKO OD ORYGINAŁU, pokaz filmu „Służąca”, reż. Park Chan-wook (Korea Płd., 2016, 145′), prelekcja: Bartosz Żurawiecki, Centrum Kultury ZAMEK, 3.11.2016

BARTOSZ ŻURAWIECKI – krytyk filmowy, dziennikarz, pisarz. Szef działu recenzji w miesięczniku „Kino”. Autor blogu filmowego „Czego nie widać” na stronie kanału Alekino+. Laureat Nagrody im. Krzysztofa Mętraka. Współautor książek: „Homofobia po polsku”, „Autorzy polskiego kina”, „Parametry pożądania”. Autor powieści „Trzech panów w łóżku, nie licząc kota” (wydawnictwo Sic!, 2005), „Ja, czyli 66 moich miłości” (wydawnictwo Sic!, 2007), „Nieobecni” (Wydawnictwo Krytyki Politycznej, 2011) oraz zbioru sztuk teatralnych „Erotica alla polacca” (Sic!, 2006).

 

 

Dorota Masłowska w Zamku. Teleport do drugiego człowieka  >>

Instrukcja obsługi slamu >>

Poznańska Nagroda Literacka – 10. edycja. Świętujemy! >>

D
Kontrast